La o barfa s'o cafea !
La o barfa s'o cafea !
Discutii pe subiecte de literatura, arta , stiinta, tehnologie, politica , social, viata noastra, diverse
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
La o barfa s'o cafea ! | Reguli | Inregistrare | Login
POZE LA O BARFA S'O CAFEA !
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: Andreea_K pe Simpatie
 | Femeie 25 ani Caras Severin cauta Barbat 30 - 49 ani |
|
|
maximilian
Administrator
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 192
|
|
1. Exista un nationalism „bun“ si unul „rau“?; 2. Ce (mai) inseamna patriotismul astazi? Redactia
Adrian Cioroianu Vi se pare prea mult?
In ciuda unui cliseu cu ceva circulatie, nu exista „nationalism bun“ si „nationalism rau“, ci doar diferite varste ale nationalismului: un nationalism de secol XIX - legitim, de inteles, uniform raspandit pe harta Europei - si un nationalism sedimentar, contemporan noua, care se hraneste numai din reziduuri.
Septimiu Chelcea Loialitatea nu presupune ostilitate
Psihosociologia analizeaza cu precadere nationalismul si patriotismul in termenii loialitatii fata de grupul propriu (ingroup). Sentimentul atasamentului constituie - din perspectiva psihosociologica - nucleul central al nationalismului si patriotismului. Intrebarile pe care si le pun psihosociologii sunt pe cat de numeroase, pe atat de incitante intelectual: cum se construieste loialitatea? Cum se combina elementele afective cu cele cognitive in emergenta loialitatii? Care este rolul schemelor mentale in formarea imaginilor despre grupul de apartenenta si despre grupul de referinta?
Ruxandra Cesereanu Nu exista patrie perfecta
Imi declin orice ipostaza de specialist in privinta nationalismului ori a patriotismului. Daca raspund la aceasta ancheta o fac doar fiindca, avand o oarecare obsesie pentru tara mea (vezi Imaginarul violent al romanilor - 2003, dar si volumele colective realizate cu studentii mei, anume Made in Romania - 2005 si Romania inghesuita - 2006, in curs de aparitie), mi-am pus, vrand-nevrand, eu insami intrebari legate de nationalism si patriotism.
7.2KB
|
|
| pus acum 20 ani |
|
|
maximilian
Administrator
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 192
|
|
Octavian Paler Pentru mine, Romania e o fatalitate
1. Cred ca intrebarea e rau pusa. Problema, dupa parerea mea, nu e daca exista un nationalism „rau“ si un nationalism „bun“, ci daca, in anumite limite si in anumite conditii, nationalismul poate fi motivat. In principiu, eu raman la ideea lui Camus: „Imi iubesc prea mult patria pentru a fi nationalist“.
Ion Bulei Intre civic si etnic
1. In limba romana, sensul nationalismului este restrans la manifestarile exagerate ale sentimentului national. Nu desemneaza, ca in limbile engleza sau franceza, simptomul normal al sentimentului national, nedelimitat de cel excesiv. Nu, nu cred ca exista un nationalism bun si altul rau.
Andrei Cornea Efecte secundare
1. Cuvintele sunt naturaliter imprecise, alunecoase, inselatoare: cum sa stim daca exista nationalism bun sau rau, cand putem discuta o luna despre ce inseamna nationalismul?
|
|
| pus acum 20 ani |
|